nav

Detale w fotografii wnętrz

Tematem moich rozważań będzie dzisiaj znaczenie detali w fotografii nieruchomości.

Po co fotografować detale w fotografii nieruchomości?

Zacznę może od tego czym jest detal i dlaczego jest ważny również w fotografii wnętrz. Według Wikipedii detal to niewielki element, szczegół będący integralną częścią większej, złożonej całości. Coś mało ważnego, drobiazg.

fotografia wnętrz
fotografia nieruchomości Lublin

Odnoszę wrażenie, że w fotografii detal nie jest czymś nieważnym. Wręcz przeciwnie – skupia naszą uwagę w danym punkcie kadru w sposób zamierzony. Jest niejako wyróżnikiem, który sprawia że zdjęcie staje się ciekawe i atrakcyjne dla odbiorcy.

W fotografii nieruchomości detale dopełniają całości. Opowiadają historię danego miejsca. Może być to misternie ułożony bukiet w wazonie na tle eleganckiego salonu, fikuśne dodatki odbijające się w blacie stołu, ale też i obraz wiszący na ścianie, podkreślający wyjątkowy charakter stylu wnętrza.

fotografia nieruchomości
fotografia nieruchomości Lublin

Przy fotografii wnętrz, zwłaszcza mieszkań i domów trzeba pamiętać o tym, że zawierają w sobie historie ludzi, którzy tam żyją. Skrywają tajemnice. Fotografia nieruchomości tą historię powinna pokazywać, a nie jest to możliwe tylko na szerokich planach. Mam tu na myśli raczej sesje zdjęciowe do magazynów wnętrzarskich.

Fotografowanie detali w nieruchomościach przeznaczonych do sprzedaży lub na wynajem.

Przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości fotografię detali wykorzystamy w inny sposób. Taka nieruchomość powinna być raczej odpersonalizowana (o co chodzi? Sprawdźcie tu), a zdjęcia pokazywać jej potencjał i wyjątkowy charakter. Często takie nieruchomości są zaprojektowane z myślą o potencjalnych nabywcach. W związku z tym fotografia powinna oddawać ich klimat czy ciekawe rozwiązania zastosowane we wnętrzu, tak by zaprosić potencjalnego kupującego do dokonania transakcji.

fotografia nieruchomości lublin
fotografia nieruchomości Lublin

Każdy fotograf powinien umieć nie tylko patrzeć na obiekt, który chce sfotografować, ale także widzieć jak rozkłada się światło, czy jest to element większej całości czy jest to detal, który odkrywa główną rolę. Tak jak pisałam już wyżej – detal z ogółem muszą współpracować, opowiadać jakąś historię. Fotografia nieruchomości też opowiada historie, zamknięte w ścianach domów i mieszkań ludzi, którzy w nich mieszkają lub je stworzyli.

fotografia nieruchomości
fotografia wnętrz Lublin